40 שנות עבודה ויצירה בקונטאל – סיכום ביניים בנימה אישית גדעון טילמן

שלושה מעגלים מרכזיים סובבים את חייו של אדם: משפחה, עבודה וחברים. הצלחה בכל אחד מהמעגלים הללו בנפרד ובכולם יחד מהווים, ככל הנראה, את מקור האושר האופטימלי. לאחרונה נשאלתי שאלה קלישאתית במקצת: “לוּ יכולתָ לסובב את גלגל חייך אחורנית, ולו ניתנה לך האפשרות לבחור מחדש, בדיעבד, את דרכך ואת המעגלים הסובבים את חייך, האם היית בוחר בהם שוב?” תשובתי הראשונית (המתחמקת, מן הסתם) היתה שבנקודה זו, באמצע הדרך שבה אני נמצא, אין זו העת לסיכומים מורכבים מעין אלו, אך לאחר מחשבה שנייה ומעמיקה, אני יכול להצהיר היום בביטחה כי נתמזל מזלי ונתברכו וחיי במסלול מרתֵק ובשלושה מעגלים נפלאים! (וראוי וחשוב מייד “להקיש בעץ” תוך מלמול חרישי “טפוּ טפוּ טפוּ”…).

בימים אלו אני מציין בגאווה – יש לומר – 40 שנים לעבודתי בקונטאל. קונטאל – בֵּיתי השני (ואודה בלחישה – לפעמים אף הראשון…) לאורך כל שנות חיי הבוגרים מאז שסיימתי את לימודי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון, אז אוניברסיטת הנגב הצעירה כשלוחה של הטכניון בחיפה.

גדעון טילמן- מבעלי קבוצת קונטאל טכנולוגיות
גדעון טילמן

אם נתברכה קונטאל בנוכחותי- ישפטו אחרים, אך אני זכיתי ונתברכתי במקום עבודה מדהים, יחיד ומיוחד. 40 שנות עבודה – זה אינו רק ציון של זמן. זהו הפרק המשמעותי והפעיל ביותר בחיי האישיים, שהתרחש תוך כדי צמיחתה הבריאה של משפחה נהדרת עם שלוש בנות נפלאות (וכיום גם עם 7 נכדות ונכדים), תוך שירות מילואים פעיל ואינטנסיבי, שתי מלחמות קשות ועוד ועוד אירועים (כשנה אחרי תחילת עבודתי בקונטאל נקראתי למלחמת יום כיפור הנוראית, לשירות מילואים שנמשך שבעה וחצי חודשים רצופים).

ועד היום, לקום מידי בוקר ועדיין לחוש את התשוקה, את המוטיבציה והאנרגיה לקראת יום עבודה חדש – זו, להבנתי, מתנת חיים גדולה מאין כמוה, שאינה מובנת מאליה ושלא כל אחד זוכה לה. ואני, כאמור, זכיתי!

מיד עם תום לימודי (ולידתה של בתי הבכורה מיכל), נתקבלתי לעבודה בקונטאל אחרי ראיון קצרצר בחודש אוגוסט 1972, על ידי איש יקר – מייסד החברה ומנהלה ב-25 שנותיה הראשונות – מורי ורבי מר תאודור סוקולובסקי. בפועל, תחילת עבודתי היתה בעיקר בלילות, זאת משום שבשעות היום “החזרתי” לצה”ל 4 חודשים שחבתי לו בעבור שחרורי המוקדם ללימודי ההנדסה. וכך, הצטרפתי בתחילת נובמבר 72 באופן רשמי לצוות קטן ומשפחתי שמנה אז 5 אנשים בלבד. אחד מהם – שמעון גרשון – שותפי לדרך מאז ועד היום, ומזה 23 שנים שותפי לבעלות ולמנכ”לות של קבוצת קונטאל.

כן, קבוצת קונטאל, שמנתה, כאמור, עם הצטרפותי 6 אנשים בלבד, מונה כיום 5 חברות מצליחות הפעילות בשוק המקומי ובחו”ל, עם מעל 200 עובדים ומנהלים אשר זכו כמוני, אני מאמין, למקום עבודה מרתֵק ולסביבת עבודה בריאה שמצליחה לשמֵר, לצד עבודה אינטנסיבית בשוק תחרותי, קשה ואגרסיבי – כאז כן היום – אווירה משפחתית חמה וחיובית.

אכן, צוות עובדים ומנהלים נאמן וחרוץ, מוכשר וחדור מוטיבציה, בתמהיל אנושי מצוין של צעירים אנרגטיים ואנשי מקצוע ותיקים ועתירי ידע וניסיון, הוא הוא הגורם המשמעותי ביותר שהביא את קבוצת קונטאל למעמדה המוביל בשוק.

איני יכול שלא להתגאות ב”דור ההמשך” הנהדר של שמעון ושלי – שי, מיכל ודני – שמוביל לצידנו את פעילות חברות הקבוצה: קונטאל אוטומציה ובקרה, מיטב-טק, קונטאל I.T.S והידרוקום.

ל”הון האנושי” שלנו חוברים, כמובן, גורמים נוספים הראויים לציון: בראש וראשונה שותפינו העסקיים מחו”ל, שמרביתם מלווים את קונטאל בנאמנות ובמחויבות מיום הקמתה לפני קרוב ל-50 שנה. אציין רק את המרכזיים שבהם: ABB (Analitical), Allen-Bradley/Rockwell Automation, Carel, Masoneilan & Siemens (Building Technologies) ועוד רבים וטובים – כולן חברות רב-לאומיות מובילות בתחומן המצטיינות באיכות, במקצוענות ובחדשנות מוצריהן.

אין לי ספק שהשיתוף והתיאום המוצלח (והמנצח…) בין שמעון לביני לאורך כל הדרך, תוך כדי הכרה והקפדה משותפת על ניהול מקצועי ואנושי, תוך שימת דגש על יישום מדיניות איכות בלתי מתפשרת, הן של מוצרי החברה והן של שירותיה – בשילוב עם יושר אישי ועסקי איש מול רעהו ומול לקוחות החברה וספקיה – מהווים אף הם מקור משמעותי להצלחתה של קונטאל.

דברי אלו הם, כאמור, רק סיכום ביניים. הדרך נמשכת והיא מלאת חתחתים ואתגרים בלתי פוסקים. השוק התחרותי הצפוף והמיתון המאיים אינם מאפשרים לנו לשקוט על השמרים ולו לרגע, אך אני סמוך ובטוח, שכפי שצָלחנו בשלום משברים כלכליים לאומיים וגלובליים לא פשוטים בעבר, נמשיך לנווט את ספינתנו בביטחה תוך התחזקות וצמיחה לקראת יובל ה-50 של קונטאל ב-1 בינואר 2014 ובעתיד לבוא.