תוכנת FactoryTalk View SE

FactoryTalk logo

כדי להגיע  לרמת ייצור מקסימלית, יש ראשית להבין כיצד ניתן לשפר את היעילות במפעל. על מנת לממש זאת, נדרשת ראיה רחבה ושלמה של קווי הייצור ותהליכי הייצור . תוכנת FactoryTalk® View Site Edition (SE) הינה תוכנת ממשק אדם-מכונה (HMI) ברמת הפיקוח, המיועדת לניטור ולבקרה של אפליקציות בשרתים מבוזרים\מרובי משתמשים. התוכנה מספקת תמונה תפעולית מקיפה ומדויקת, במענה לדרישותיהם של בעלי עניין שונים, לרבות מתחומי ההנדסה, התחזוקה, התפעול וטכנולוגיות המידע (IT) בייצור.

תוכנת FactoryTalk® View Site Edition (SE) מאפשרת פונקציונליות איתנה ומהימנה בחבילת תוכנה אחת, הניתנת להרחבה, הרחבה ממערכת ממשק אדם-מכונה העומדת בפני עצמה ועד לפתרון מבוזר ורב משתמשים. על כך יעידו לקוחותינו מניסיונם בשנים האחרונות בהתקנות מוצלחות שבוצעו בארץ במגוון תעשיות. תוכנת FactoryTalk מאפשרת לנצל את טכנולוגיות הטלפונים החכמים וטכנולוגיות חדשות אחרות, תוך עמידה באתגרי HMI באפליקציות תהליכיות, אפליקציות מנתיות ואפליקציות דיסקרטיות, וכן מאפשרת להשיג תצוגה קריטית, בכל רגע ומכל מקום שתזדקקו לכך.

מה חדש

מודרניזציה בממשק אדם מכונה (HMI)

חזון חדש בפעילות תפעולית מקושרת ומונחית מידע

מודרניזצית ממשק אדם-מכונה

אם בעבר תוכנת HMI אפשרה לקבל מידע אודות המפעל בהתקן הנייד, כיום היא מאפשרת לספק למפעילים נתונים בזמן אמת יחד עם תובנות מעשיות. התועלת המופקת מכך, כגון, עלויות תפעול נמוכות יותר במפעל, יעילות תהליכית ואנרגטית גבוהות יותר, תביא לאימוץ נרחב יותר של פתרונות ה-HMI

תועלת עיקרית

  1. קיצור זמני תכן והכנסה לשירות
  2. שיפור ב בפריון הייצור ושיפור ב Uptime  (זמן פעולה תקינה וללא תקלות)
  3. מידע מפורט ומדויק יותר אודות אזעקות
  4. תצוגה משופרת וקלות שימוש
  5. מידע זמין בכל עת ובכל מקום

קיצור זמני פיתוח והרצה

תוכנת HMI המודרנית יכולה לסייע לבוני מכונות, לאינטגרטורים ולמהנדסי תעשייה וניהול, בפיתוח ובפריסה מהירים יותר של היישומים.

תוכנות HMI ברמת המתקן וברמת האתר, שבהן נעשה שימוש בכלי פיתוח משותף, יכולות לסייע למשתמשים מרובים לשיתוף פעולה וליצירת אפליקציות בסביבת פיתוח משותפת וברת-הרחבה. מפתחים יכולים לייבא אפליקציות שלמות ברמת המכונה, או את רכיביהן הנפרדים, לתוך אפליקציות ברמת הפיקוח הגבוהה יותר זאת על מנת לסייע בהאצת תהליך הפיתוח, בהפחתת עלויות ההנדסה, עלויות ההכשרה וכן בהקטנת העלות הכוללת של תחזוקת המערכת.

שילוב של מערכת האוטומציה ובקרה יחד עם תוכנת HMI המתקדמת, מאפשרת למפתחים גם לרתום כתובות/טאגים בבקר כהפניות ישירות, במקום להשתמש בשרתי HMI. הדבר יכול לסייע במניעת כפילות במאמצי הפיתוח, וכן בהגברת הדיוק ומניעת טעויות אנוש במעקב אחר מצבים ובחותמות זמן של התראות.

ספריית ליבה, במקומות שבהם ניתן לאחסן לוח Faceplate של ממשק אדם-מכונה או עצמים גלובליים אחרים, לצורך שימוש חוזר במסכי גרפיקה, מקלה כיום על פריסתם ותחזוקתם של ממשקים נפוצים ובדוקים על פני קווי ייצור ואתרי ייצור. ניתן להגדיר אובייקטים עם פרמטרים המועברים  פנימה בזמן ריצה, עבור כל שלב ייחודי ועריכה לאובייקט בסיס, פעולה שתעדכן את כל השלבים הספציפיים של האובייקט.

בנוסף ניתן לבצע עריכה של הישום במהלך ההרצה (commissioning) – גם כאשר המערכת בפעולה. עם שמירתם, הנתונים מופצים ברחבי המערכת.

שיפור בזמן הפעולה ללא תקלה (Uptime) ובפריון הייצור

מפעילים

מסכי תצוגה קלים להבנה ופקודות דמויות דפדפן, המסייעות למפעילים להעריך במהירות את המצבים התפעוליים השונים ולנווט במערכות בקלות רבה יותר.

תגובה טובה יותר לאירועים

מערכת HMI המתקדמת יכולה גם לסייע להתכונן ולהגיב טוב יותר לאירועים קריטיים. לדוגמה, דיאגנוסטיקה במערכת כולה מאפשרת לאחסן, לנתב ולדווח לאנשים הנכונים, מידע אודות אירועי מערכת, ובכך מאפשרת תיקון מהיר יותר של תקלות במתקן, תוך שיתוף פעולה רחב יותר.

נראות רציפה

תוכנת HMI התומכת בתצורת שרתים שיורית (גיבוי), יכולה לתמוך בנראות במערכת כולה, גם במקרה של כשל חומרה או רשת. אם ישנה תקלה בשרת העיקרי, התוכנה תעבור אוטומטית לעבודה מול השרת המשני, ותביא עמה את כל המשתמשים זאת על מנת לאפשר את המשך ריצתן של המערכות השונות.

הנדסה ותחזוקה

קיצור זמן הפיתוח הממזער את הסבירות לשגיאות, על ידי עדכונם של אוביקטים מקושרים של עצם מסוים שבו בוצעה עריכה כלשהי. בנוסף, תוכנת HMI עם מאפיינים פונקציונליים של “מצא והחלף” (find-and-replace) והפנייה צולבת (Cross-reference) יכולים להפחית את הזמן הנדרש לעדכונם של טאגים/כתובות וטקסטים הממוקמים באפליקציה מסוימת.

טכנולוגיית מידע

שילוב מערכת הייצור שלכם בתשתית טכנולוגיות המידע (IT) מאפשרת לצוות ה-IT למנף שירותי אימות PC, כמו גם פרוצדורות אחרות של גישה תחת אבטחה. בנוסף, היכולת להרחיב את מרחב פעולתה של תוכנת HMI לדפדפן אינטרנט, יכולה לספק נראות לבעלי עניין מרכזיים הנמצאים מחוץ לסביבת הייצור.

מידע מפורט ויעיל יותר על התראות ואירועים

המפעילים תלויים בהתראות המופעלות דרך תוכנת HMI, זאת באמצעות תצוגה מהימנה של המרכיבים במצבים קריטיים שמצויים לפעמים במצבים קריטיים, דבר הדורש תגובה מהירה לבעיות העלולות להתעורר. תוכנות HMI המוצעות בתצורות מתקדמות, נותנות מענה לצורך זה בעזרת אפשרויות רבות של התראה, ובכללן התראות מסורתיות מבוססות טאגים/כתובות, והתראות חדשניות מבוססות אובייקטים.

הגדרתן ותכנותן של התראות מבוססות אובייקטים/התקנים נעשות במסגרת נפרדת מההתקן שלאחריו מורידים אותן לבקר. הבקר מנטר ומגלה תנאי התראה ושולח את נתוני האירוע למנהל ההתראות וליומן ההתראות. כל פעולה של גילוי וניהול התראה מתבצעת בבקר, המסייע בהפחתת התעבורה ברשת כשהתוצאה היא חותמות זמן מדויקות יותר.

התראות מבוססות טאגים/כתובות מנטרות נקודות נתונים בבקר, לאיתור שינויי שלבים, הבקר המתוכנת מבצע כאן פעילויות שבעבר היו נעשות רק במערכת המחשבים. תוך ניתוב המידע למנהל ההתראות וליומן ההתראות שבשרת. כל פעילויות העיבוד וניהול ההתראות מתבצעות ברמת השרת.

תוכנת HMI מודרנית עושה שימוש במאפיינים מתקדמים של התראות כדי לשפר את יעילות המפעיל ולהקל על איתור התקלות:

  • טאגים קשורים, המסופקים עם הודעת ההתראה, מאפשרים קבלת מידע נוסף בעל ערך ומסייעים  למפעילים או לטכנאים להבין כיצד נראתה סביבת המערכת ברגע הפעלת ההתראה, לצורך קבלת החלטות מהירות יותר לגבי סוגיות שעולות.
  • פקודות התראה יכולות להביא את המפעיל לנקודה שבה יש צורך בנקיטת פעולה מתקנת מהר יותר, תוך מניעת הצורך בהקלקות על פני צגים מרובים או פתיחתן של תכניות חדשות.
  • התראות סטאטוס בקרה מוגדרות מראש מקנות תובנות מעמיקות יותר על גורמים סביבתיים, כגון בעיות בבקר או בסוגיות קישוריות, על מנת לסייע למפעילים להבין טוב יותר כיצד פועלת מערכת מסוימת.
  • קביעת תצורתה של מחלקת ההתראות מייעלת את המשימה הכרוכה בארגון ובתצפית על התראות דומות יחד, לצורך גיבוש סיכום או דו”ח התראות.
  • גישה מרחוק להתראות מאפשרת להרחיב את תהליך ההודעה על התראות, כדי להעביר למפעילים התראות טלפוניות והודעות טקסט או דוא”ל, וכן העברת ההתראה על ההתראה לאנשי צוות אחרים, אם לא ניתן להשיג את המפעיל.

זמינות מידע בכל עת ובכל מקום

הואיל והמפגש וההשקה בין פתרונות IT לאוטומציה והבקרה מאפשרים גישה ישירה  למידע, יש גמישות רבה יותר באופן ובמיקום מהם הם יכולים לצפות במידע זה ולבצע בו פעולות. תוכנות HMI המודרניות מקנות גמישות זו, על ידי תמיכה בהתקנים ניידים.

הרחבתה של תוכנת HMI כך שתוכל לפעול בטבלט או בסמארטפון מאפשרת למפעילים ולמנהלי המפעל גישה מידית למידע, בין אם הם נמצאים על רצפת הייצור במפעל או אפילו שוהים מחוצה לו. תוכנת HMI תואמת לטכנולוגיות העדכניות ביותר, כגון HTMLS ופלטפורמות ניידות פופולריות – ובכללן Apple®, AndroidTM ו-Window® ומקנה נקודות וזוויות מבט בעלות יכולות תגובה וקונפיגורציה, אותן ניתן להתאים ספציפית להעדפות המשתמש.

למפעילים מתאפשרת גמישות רבה יותר לגבי אופן ומיקום פריסת הטכנולוגיה. וירטואליזציה הינה דוגמה חשובה לכך. וירטואליזציה מנפצת את הקשר המסורתי בין חומרה לבין מערכת ההפעלה שלה, ובכך מאפשרת להכניס שינויים בחומרה ללא צורך להחליף מערכת הפעלה או אפליקציות. תוכנת HMI אשר פותחה כך שתתמוך בווירטואליזציה, מאפשרת להאריך את מחזור חייה של תוכנת ה-HMI, ובתוך כך לצמצם את הסיכונים הכרוכים בזמן הדממה (Downtime) ובפעילות תחזוקה.

תוכנת HMI מאופשרת מידע

חשיבותה של תוכנת HMI אינה מוגבלת רק לממשק המפעיל.היא גם יכולה, וחייבת לחדור לתוך ארכיטקטורת המידע כדי לאפשר שיתוף מידע וקבלת החלטות יעילים יותר.

במקרים בהם ניתן לבצע אינטגרציה ישירה של תוכנת ה-HMI עם מערכות רצפת הייצור במפעל, תתקבל גישה למידע בזמן אמת, יחד עם המידע המאוחסן ברצפת הייצור במפעל. את המידע הזה ניתן להעביר כמידע נגיש ובר-עיבוד, דרך תוכנת HMI, על מנת לסייע לצוות המפעל בניתוח טוב יותר של תהליך הייצור, בשיפור הביצועים של הציוד, בשיפור איתור תקלות, במעקב אחר איכות המוצר ועוד.
לחברת קונטאל יכולת גבוהה וניסיון רב בשילוב וחיבור  רצפת היצור למערכות ERP של המפעל. עם קונקטורים לרבים ממערכות ה ERP שבתעשייה הישראלית.
אינטגרציה זו אינה מחייבת זמינות של נקודות תקשורת מותאמות אינדיווידואלית. הנתונים המועברים באמצעות טכנולוגיית אתרנט תקנית, כגון EtherNet/IPTM, אינם מחייבים כל קונפיגורציה או ניתוב נוספים.
כל זאת ,תוך אבטחת מידע ברמה גבוהה המאושרת ע”י הרגולטורים בארץ.

תוכנות HMI מאפשרות מידע ויכולות גם לאחסן נתונים באופן יעיל בציוד המיכון ובקווי הייצור, באמצעות תשתית “היסטוריה”. הדבר מאפשר למנהלי מפעל ולמפעילים לנתח בקלות ולמשך פרק זמן ארוך, מידע תהליכי מורכב. למעשה, תשתית “היסטוריה” אמינה ומאפשרת אחסון, אחזור וניתוח של מידע למשך פרקי זמן של כמה שנים ושליפה במהירות גבוהה ביותר

סיכום

קבלת גישה לשפע המידע המצוי וממתין לנו בסביבות תפעול עם בקרה ואוטומציה, ושימוש במידע בדרכים משמעותיות , מהווה קפיצת מדרגה בטכנולוגיה עבור התעשייה הישראלית . הטמעתה של תוכנת ממשק אדם-מכונה מתקדמת אמורה לשמש עבורכם אבן פינה, בבואכם להפיח רוח חיים ביכולת מתקדמת זו בסביבתכם התפעולית. להגברת הפריון היעילות והנצילות של קווי היצור והמפעל.

כללי