שסתום התפשטות אלקטרוני במערכות מיזו”א וקירור – מדוע ?

כל יחידות הקירור המיוצרות עבור שוק מיזוג האוויר ועבור שוק הקירור משתמשות בשסתום התפשטות תרמוסטטי אשר באמצעות רגש טמפרטורה ולעיתים גם בעזרת פרסוסטט שולטות על ספיקת הקרר הנכנס למאייד .

נושא של חיסכון באנרגיה הפך להיות מטרה חשובה בתחומי הבקרה ולכן חיוניותו של שסתום התפשטות אלקטרוני הפכה להיות מאוד חשובה .

חסכון באנרגיה מתאפשר הודות לפעולה משותפת של שסתום התפשטות אלקטרוני מדגם E2V ביחד עם מפעיל אלקטרוני מדגם EVDEVO ( איור א” ) מתוצרת חברת CAREL ומטרתו לספק את ספיקת הקרר הנדרשת במאייד בכל עת בהתאם לשינויים בעומס שעליו , ועל ידי כך לשמור על התנאים האופטימאליים של פעולת המתקן .

יתרונות בשימוש בשסתום התפשטות אלקטרוני :

 1. דיוק בבקרת הספיקה של הקרר ( מצב נוזל ) לתוך המאייד
  התכונות המכאניות של השסתום האלקטרוני מאפשרות בקרה פרופורציונאלית מדויקת באמצעות דיזה פנימית המאפשרת שליטה מדויקת לכניסה של נוזל למאייד .שמירה על טמפרטורת שיחון קבועה ומינימאלית. זרימת הקרר אפשרית בשני הכיוונים בשסתום האלקטרוני . ליניאריות מושלמת אפשרית גם באחוזי פתיחה גדולים וקטנים של השסתום (איור ב ) .
 2. טמפרטורת שיחון
  טמפרטורת השיחון מחושבת לפי רגש טמפרטורה ושדר לחץ הממוקמים ביציאה ממאייד. הטמפרטורה מחושבת לפי ההפרש בין הטמפרטורה המתאימה ללחץ הנמדד לבין רגש הטמפרטורה .( איור ג” ) המטרה היא לשמור על שיחון קבוע ומינימאלי ולמנוע חזרת נוזל למדחס ולניצול אופטימאלי של הסוללה.
   

   

 3. טמפרטורת שיחון מינימלית :
  (“שיחון” – ייבוש על ידי חימום מעבר לטמפרטורת הרוויה “) ככל שהשיחון קטן יותר, כך סוללת המאייד מנוצלת טוב יותר כלומר שטח מעבר החום גדול יותר ותפוקת הסוללה עולה . שמירה על שיחון מינימאלי וקבוע ככל האפשר אפשרי רק עם בקרה עם שסתום אלקטרוני ( E2V ) מתוצרת CAREL המאפשר מערכת יציבה ( איור ד )
   
 4. חסכון באנרגיה :
  בהתקנות עם שסתום התפשטות אלקטרוני אשר פועל ללא תלות בהפרש לחצים , בקרה צפה של טמפרטורת העיבוי אפשרית במקביל לטמפרטורה החיצונית המשתנה ונמוכה במיוחד בחורף .זה מאפשר חיסכון באנרגיה ע”י שמירה על לחץ יניקה קבוע ושמירה על טמפרטורה קבועה במקרר והורדה של טמפרטורת העיבוי לדוגמא מ- 45 ל-20 מעלות צלזיוס, כאשר תנאי החוץ מאפשרים חסכון כללי באנרגיה של 20% . 

  זה מאוד פשוט , כאשר טמפרטורת העיבוי יורדת העבודה שיש להשקיע במדחס קטנה וכך גדל COP של מדחס וגדלה תפוקת הקירור ,וכל זאת אודות להימצאותו של שסתום התפשטות אלקטרוני במערכת עם בקר מתאים .

 

[gravityform id=”1″ title=”true” description=”true”]

 

 

 

כללי