קונטאל זכתה בפרויקט אספקת מערכות הבקרה והתוכנה במתקן ההתפלה של מקורות בקפריסין

קונטאל זכתה בעבודות הבקרה בפרויקט התפלת מים בלימסול שבקפריסין. את הפרויקט מבצעת חברת מקורות ייזום בשיתוף עם חברת נירוסופט וחברת לוג’יקום הקפריסאית. היקף הפרויקט עומד על כ-4 מליון ש”ח.

מתקן ההתפלה בקפריסין מוקם כפרויקט B.O.T. לתקופה של 20 שנים. הספיקה המקסימאלית הראשונית של המתקן עומדת על 40,000 מליון קוב מים ביום (כ- 15 מיליון מ”ק לשנה) עם אופציה להרחבה לספיקה של 60,000 מ”ק ביום (כ- 22 מ”ק לשנה). בנוסף, כולל הפרויקט הקמה ותפעול של קו אספקת מים באורך 8 ק”מ להעברת המים לבריכה בנפח 5,000 מ”ק, קו יניקה ימי באורך 750 מטר וקו רכז ימי באורך 1500 מטר’


מתקן ההתפלה שאותו מקימה “מקורות” בקפריסין צפוי לפתור את בעיית מחסור המים החריפה שחווים תושבי האי השכן. בשל בעיית המים זוכים כיום תושבי האי לאספקה חלקית של מי שתייה.

במסגרת הפרויקט תספק קונטאל את מערכות הבקרה המתקדמות מתוצרת חברת Rockwell Automation – כולל תכנון ואספקת ארונות בקרה, מערכות תוכנה לאיסוף וניתוח נתונים, וכן תבצע את ההתקנות והפעלת מכשור הקצה. לדברי יובל טולדנו, מנהל מכירות בקונטאל, “בפרויקט מורכב זה מביאה קונטאל לידי ביטוי את יכולותיה המגוונות הן בתחום הבקרה והתוכנה, והן בתחום התשתיות. בזכות ההיערכות של החברה באי הקפריסאי והניסיון של צוותי העבודה בלימסול, הוכחנו למקורות שביכולתנו לבצע את הפרויקט האיכותי ביותר ולהקטין את הסיכונים בזמן ההרצה”.

העבודה כוללת התקנות בשטח והפעלה של המכשור ,שסתומי בקרה, מכשור אנליטי, מתמרי זרימה, לחץ, טמפרטורה ועוד. היקף העבודה כולל התקנה והנחת כבלי פיקוד ובקרה, התקנת סיבים אופטיים לתקשורת הן ברמת השדה והן ברמת המערכות הממוחשבות. האחריות של קונטאל נסגרת במעגל רחב החל מהמכשור בשדה והכבלים וכלה בהרצה ובהפעלה.

הארכיטקטורה שנבחרה כוללת בקרים מרכזיים מתוצרת Allen-Bradley המופעלים בגיבוי חם מסדרת הדגל ControlLogix, וכן, מערכות בקרה נוספות בלוחות הזנה ולוחות המתנעים.

התקשורת, כאמור, בסיבים אופטיים עם מתגים תעשייתיים מוקשחים בשיטת הטבעת הסגורה, הטבעת להבטחת המשך התקשורת במקרה של תקלה בכבל האופטי. התקשורת בפרוטוקול תעשייתי Ethernet-IP (IP כאן משמעו Industrial Protocol), תוכנת הבקרה מבוססת על מערכת מתקדמת לבקרה תהליכית שתעוצב לצרכים של מתקן התפלה מסדרת Factory Talk.

לפתרון שנבחר תקשורות נוספות אל ציוד קצה חכם ובנוסף תקשורות למערכות המים המרוחקות של מפעל המים האזורי של לימסול.

תרשים קונספט ארכיטקטורת בקרה – מתקן התפלה – לימסול, קפריסין.


כללי