פינת הטיפ: והפעם על סטנדרט IS 88 ותוכנת Factory talk

סטנדרט IS88 פותח על-ידי איגוד יצרנים וצוות מומחים בתהליכי אצווה (batch processing). הסטנדרט האמריקאי הוא ISA S88.01-1995 והמקביל שלו ב-IEC הוא סטנדרטIEC  61512-1-1998, המוכר יותר בשם ISA-88, או בקיצור S88. סטנדרט זה מבסס שפה משותפת לתכנון, הפעלה ובקרה של מערכות תהליכי אצווה. כמו כן, סטנדרט S88 מגדיר ניהול מתכונים היררכי, חלוקה של התהליך למקטעים והפרדה של המוצרים מהתהליך המייצר אותם. הוא מאפשר שימוש חוזר וגמישות בהגדרת הציוד ופיתוח התוכנה ומספק מבנה לתיאום ואינטגרציה מול המערכות המסורתיות (ERP, MES).

מה התועלת בסטנדרט S88?

סטנדרט S88 מגדיר מתודולוגיה המפרידה בין החומרה לתהליך. התהליך כולל את המוצר הסופי והמידע עליו (מעובד במחשב), החומרה כוללת את הציוד והאביזרים המייצרים את המוצר והבקרה עליהם (ממומש בבקר). הפרדה זו מאפשרת שימוש באותו ציוד לייצור כמה מוצרים שונים, וכן לביצוע תהליכים שונים על אותו מוצר. הסיבה המרכזית להפרדה זו נעוצה בכך שהיא מאפשרת פיתוח מתכונים פשוט מספיק ונוח לביצוע ללא צורך בשירות של מהנדס תהליך או בקרה. היכולת לפתח וליישם מתכונים חדשים במהירות מהווה את הגורם המרכזי לשיפור המתקבל בייצור בעזרת S88. בנוסף, הטרמינולוגיה המשותפת מאפשרת לכל הגורמים המעורבים בתהליך תקשורת פשוטה יותר ביניהם, הבנה מהירה של התהליך והפחתת שגיאות וסיכונים.

כיצד מממשים IS88 בחבילת התוכנות של רוקוול?

RSLogix 5000 phase manager מפעיל את החומרה המעורבת בתהליך. תכונה זו של תוכנת ה- RSlogix 5000 מאפשרת הוספה של קוד תוכנה המנוהל בשלבים (phases). תכונה זו מובנית בתוך ה- RSLogix 5000 ומאפשרת שימוש בכל 4 שפות התכנות על מנת לממש את השלבים השונים ולנהל אותם. בנוסף, מספקת תכנת ה- RSLogix 5000 ממשק גרפי המציג אונליין את השלבים השונים ואת התנאים למעבר בין שלב לשלב.

Factory talk View – תבניות מובנות ב- FTview מציגות את תרשים הזרימה של השלבים בצורה גראפית באונליין, וכן מאפשרות ממשק למעבר ידני בין השלבים השונים וקבלת חיוויים מהבקר.

Factory talk batch – תוכנה זו מעצימה את יכולות הסטנדרטיזציה בתהליכי הייצור ואחראית על הפרמטרים של התהליך ושל המתכונים השונים. התוכנה מספקת ממשק משתמש, ניהול מתכונים מתקדם, מידע לשיפור איכות המוצר ודיאגנוסטיקה.