סיפור הצלחה: הקמת מתקן התפלת המים בשורק עבור חברת IDE טכנולוגיות

בעיית המחסור במים, הנובעת בעיקר מההתחממות הגלובלית ומתנאי בצורת, הינה אחת מהבעיות המרכזיות אשר מעסיקות מדינות רבות בעולם ואת מדינת ישראל בפרט. שנת 2014 היא שנת הבצורת החריפה ביותר שפקדה את המדינה מזה עשרות שנים. הפתרון המוביל כיום לבעיית המים הוא התפלת מי ים, המאפשר להפיק מים איכותיים ממי ים במחיר תחרותי.

SDL (בבעלות משותפת של IDE טכנולוגיות ו- Hutchison Water) הקימה את המתקן הגדול מסוגו בעולם להתפלת מי ים בשורק, בעל תפוקה של 624,000 מ”ק מים ליום. מתקן התפלת המים בשורק הוא לא רק הגדול מסוגו בעולם, אלא גם המתקדם ביותר.המתקן קובע רף ביצועים חדש בכל הקשור לתפוקה ולעלויות, ומאפשר חסכון משמעותי למשק המים המקומי תוך הפחתת מצוקת המים במדינה, תוך שימוש בטכנולוגיית ההתפלה הממברנית המתקדמת של IDEלהפחתת עלויות ההשקעה, צמצום תצרוכת האנרגיה והגדלת התפוקה. בנוסף לכך, ננקטו צעדים נוספים, כגון דחיקה (pipe-jacking) של צנרת ארוכה ורחבת היקף, וכן טיפול בבוצה ופינויה לאזורים מורשים ספציפיים, על מנת לצמצם את ההשפעה על הסביבה היבשתית והימית.

מתקן נתפלה שורק

מתקן התפלה שורק

את “המוח” של מתקן התפלת המים בשורק, בדמות מערכת בקרה מרכזית מתוצרת Rockwell Automation, השולטת על כ-11 אלף נקודות מבוקרות, סיפקה קונטאל אוטומציה ובקרה בע”מ אשר מתמחה באספקת ציוד ומערכות לתחומי האוטומציה התעשייתית, בקרת מיזוג-אויר, בקרת מתקני קירור, מערכות בקרת מבנים ובקרת תהליכים.

“לאחר תהליך בחינה ממושך, בחרה IDE בפתרונות הבקרה התהליכיים של Rockwell Automation תוך שימת דגש על מערכת בקרה מרכזית אשר עומדת בחזית הטכנולוגיה בעולם” – אמר ג’קי בן יעיש, מנהל ההנדסה ב-IDE טכנולוגיות.

קונטאל אוטומציה ובקרה השתמשה בבקרי ControlLogix מסדרת L75 של Rockwell Automation. הבקרים הכי חדשים וחזקים בשוק: זיכרון גדול יותר אשר מגדיל את המהירות ומאפשר חיבורי תקשורת מרובים אשר חוסכים את הצורך בפיצול בקרים. החיסכון בפיצול בקרים, תרם לחברה אשר ביצעה את פרויקט הקמת המתקן – SDP ע”י חיסכון בעלויות (פחות בקרים ופחות חומרה) ובזמן הפיתוח.

מערכת הבקרה התהליכית שנבחרה לפרויקט הייתה PlantPax, חבילת תוכנה הבנויה בצורה של ארכיטקטורה אינטגרטיבית, המתאימה לבקרים ומאפשרת שליטה ובקרה יעילה, משום שלכל אחד ממרכיבי המערכת יש אחריות מוגדרת (אשר מייעלגם את תהליך פיתוח התוכנה).

קונטאל אוטומציה ובקרה תכננה את רשתות התקשורת ואת מתגי התקשורת התעשייתיים. התקשרות במתן ההתפלה מבוססת על טכנולוגיית EtherNet/IP, הבנויה בארכיטקטורה “טבעתית” של תקשורת סגורה. בחירה זאת מגדילה את הבטיחות והיעילות במתקן משום שגם אם חלילה אחד מקווי התקשורת במתקן ניתק או נפגע, קיים גיבוי של קו אחר, אשר מונע נתק של תקשורת. רכיבי ה-IO הם מסדרת FLEX I/O, הכרטיס האמין ביותר בשוק: עלות-תועלת גבוהה, גמישות, מודולריות ואמינות. הרכיבים מסדרת FLEX I/O, מותאמים באופן מלא לטכנולוגיית EtherNet/IP.

קונטאל אוטומציה ובקרה נבחרה גם לספק את ארונות הבקרה וארונות ה-IO בתוכם מורכבים אביזרי החומרה. היתרון המרכזי בהחלטה זו של  SDP  הוא קבלת ספק אחד אמין ומקצועי המעניק אחריות מלאה גם לתכנון וגם לאביזרי חומרה.

מערכת ה-SCADA שנבחרה היא מסדרת Factory Talk View של חברת Rockwell Automation. המערכת מותאמת באופן מלא לעבודה מול הבקרים שנבחרו ומכאן מאפשרת לבקרים גישה ישירה למערכת המידע. מערכת זאת מעניקה למתקן ההתפלה יתרונות רבים: מייעלת את העבודה של הבקרים עקב היעדר הצורך בהגדרות כפולות, מאפשרת מהירות עבודה גבוהה יותר, חוסכת במידה ניכרת טעויות ומגדילה את האמינות והבטיחות במתקן.

את התוכנה למערכת הבקרה פיתח צוות משותף מטעם הלקוח, בו שותף מהנדס מטעם קונטאל, צוות הפיתוח כתב את תוכנות הבקרים ומערכת ה-SCADA באמצעות כלי הפיתוח של Rockwell Automation, ובהתאם לאופן פעולת המערכת שהוגדר על ידי מהנדסי התהליך של חברת IDE.

מתקן התפלת המים בשורק החל לעבוד בתפוקה מלאה באוקטובר 2013: 624,000 מ”ק מים ליום, (עם הכנות להרחבה עתידית), אשר מספקים כ-20% מצריכת המים העירונית בישראל למדינת ישראל .

“בזכות מערכת הבקרה המודולרית של Rockwell Automation, ומעורבותה של קונטאל הן בשלבי התכנון, והן בשלבי הביצוע, הצלחנו ליישם את הפרויקט באופן מוצלח, ללא חריגה ממסגרות התקציב  אשרהוגדרו לפרויקט” –

“מערכת הבקרה התהליכית נבנתה תוך שימוש בספריות אובייקטים מודולריות, ופותחה תוך ראייה של הצרכים העתידיים והפרויקטים הבאים של IDE טכנולוגיות”,הוסיף ג’קי בן יעיש.

 קונטאל אוטומציה ובקרה, יחד עם חברת הבת שבבעלותה “הידרוקום מערכות שליטה ובקרה בע”מ”, מציעה פתרונות בתחומי האוטומציה והבקרה, לתפעול מיטבי של מערכות אספקת מים, מתקני התפלה ומתקני טיהור שפכים. מובילי הפרויקטים הם צוות מהנדסים עם ניסיון מוכח בתחום תעשיות המים.

מערך מסננים במתקן התפלה שורק

מערך מסננים במתקן התפלה שורק.