סדרת בקרי PCO5

carel logo

חברת קארל האיטלקית, הזוכה לייצוג בלעדי בארץ על ידי קונטאל, משיקה בימים אלו את סדרת בקרי ה pCO5 ואת צגי ה- pGD Touch. סדרת הבקרים החדשה, שהינה התפתחותה האבולוציונית של סדרת הבקרים המוכרת ועטורת השבחים pCO3, כוללת שדרוגים מהותיים בחומרה, בתוכנה ובסביבת הפיתוח וניצבת בחזית הטכנולוגיה העולמית.

יעוד הבקרים

בדומה לסדרה הקודמת, ייעודם של בקרי ה- pCO5 הוא מתן פתרונות בקרה למערכות קטנות ובינוניות, בדגש על מכונות ומערכות OEM. המערכת מאפשרת טעינת תוכנה מוגמרת למספר רב של בקרים במקביל בחיבור ישיר לבקר, בחיבור טורי דרך פרוטוקול תקשורת או בצורה מרוחקת דרך האינטרנט. בקרי pCO זוכים בשנים האחרונות לפופולאריות גדולה בתחום מכונות מיזוג האוויר. כ- 80% ממקררי המים (צ’ילרים) המיוצרים כיום מפוקדים על ידי בקר זה. אמינותו הגבוהה ותמיכתו האינטגראלית במספר רב של פרוטוקולי תקשורת הופכים אותו לפופולארי ביותר גם עבור בקרת יט”אות, מכונות DX, מגדלי קירור וחדרי מכונות. בשנים האחרונות אנו עדים לשימוש הולך וגובר במוצר זה לשם ביצוע בקרות מבנה מלאות, מרכזי בקרה אינטרנטיים, מתאמי תקשורת ואף אפליקציות שונות בתחום התעשייה.

שיפורי חומרה

בדומה לסדרת ה- pCO3, גם בקריה של סדרה זו מיוצרים במספר גדלים מבחינת קונפיגורציות ה IO הנתמכים באותה יחידת בקרה. נשמר הקונספט של מעבד חזק, הבנוי ושומר נתונים בזיכרון נדיף (נתונים אלו לא נשמרים עם ניתוק המתח לבקר), ושל זיכרון קבוע המבוסס על זיכרון Flash ואינו דורש סוללת גיבוי.

השיפורים העיקריים בסדרת ה-5 מתמקדים במספר תחומים:

יחידת בקרה: המעבד של סידרת ה-5 שופר באופן דרמטי. הסדרה החדשה מאכלסת מעבד: 32 Bit, 24 MHz שהופך אותה למהירה פי 3 בהשוואה לסדרה הקודמת. הזיכרון המהיר קיבל אף הוא שדרוג משמעותי ומוצע כיום בשני מודלים: 512KB או 1MB, המאפשרים  טיפול באפליקציות מורכבות וארוכות יותר תוך שמירה על זמן סריקה (תגובה) מינימאלי. הזיכרון הקשיח (Flash) המשמש לאכסון האפליקציה ולשמירת לוגים הוגדל גם הוא ומוצע בשתי וורסיות: 4 או 8 MB. שיפור זה לאחסון אפליקציות מורכבות וכן הגדלה משמעותית בכמות הנתונים הניתנים לשמירה ב Data Log.

תקשורת: בסדרה זו התווספו 2 כרטיסי תקשורת (פורטים) אינטגראליים. האחד ל RS 485 Slave המיועד לחיבור המערכת ל-BMS בפרוטוקולים Modbus, Carel ועוד. השני RS 485 Master, המיועד לחיבור תקשורת לשליטה בבקרים נוספים או ברכיבים פריפריאליים. בסך הכול יש לבקרים מסדרה זו 7 פורטים לכרטיסי תקשורת הכוללים, בנוסף על הנזכרים מעלה, גם פרוטוקול תקשורת מקומי (pLAN) שבו ניתן לחבר עד 32 בקרים וצגים בתקשורת Multi Master, וכן כרטיסי תקשורת אופציונאליים ל-LON , BACnet, OPC, Web server ועוד. בנוסף מצויד הבקר החדש בשני פורטים ל USB. האחד משמש לטעינת תוכנה לבקר, ללא צורך במחשב, או להורדת LOG נתונים מזיכרון הבקר, והשני לחיבור ישיר למחשב (ללא צורך במתאם), להעלאת והורדת תוכנה, הורדת לוגים וקינפוג היחידה באמצעות ComTool.

שיפורים קוסמטיים: בסדרת ה-5 הבקר עוצב בצורה ארגונומית יותר המאפשרת גישה נוחה לחיבורי ה-OI והתקשורת. צג הבקר הוגדל מעט והרקע מואר בלבן (במקום הירוק של סדרת ה-3). בנוסף ישנו צג אלפאנומרי קטן המציג את כתובתו של הבקר ברשת התקשורת ומאפשר שינוי ובקרה על כתובת הבקר בצורה נוחה ופשוטה.

צגים

עם יציאתה של סדרת הבקרים החדשה שחררה חברת Carel גם סדרה חדשה של צגים. סדרה זו הכוללת בינתיים צגים בגודל “4.3, “7 ו – “10.4 תומכת בטכנולוגיית Multi Touch. טכנולוגיה זו מאפשרת שימוש במסך מגע בצורה וקטוריאלית, כלומר, לא רק בנגיעה או אי-נגיעה במקום מסוים במסך, אלא גם באפשרות להגדרת מספר נקודות מגע בו זמנית, או תזוזה במגע (גרירה) של נקודה או יותר על פני המסך, לשם ביצוע פונקציות תוכנתיות. כניסתה של צורת מסכים אלו, המוכרת עד עתה בעיקר מעולם הסמארטפונים, מהווה לא פחות ממהפך בנוחות התפעול ובאינטואיטיביות של ממשק המשתמש.

סביבת הפיתוח

סביבת הפיתוח 1Tool, המשמשת לכתיבת אפליקציות תכנה לבקרי הpCO, מאפשרת תכנות נוח ואינטואיטיבי ב-FBD (Function Block Diagram), בחירת בלוקים מוכנים מתוך ספריית בלוקים גדולה, או יצירת בלוקים מותאמים אישית ושימוש חוזר בהם, ובכך מתאפשר חיסכון גדול בזמן פיתוח התוכנה. מאפיין בולט נוסף של סביבת הפיתוח הוא סימולאטור תוכנתי אינטגראלי כחלק מסביבת הפיתוח. הסימולאטור מאפשר לבדוק את תפקוד התוכנה על-ידי כתיבת ערכי כניסות וקריאת יציאות וכן קריאה של כל ערכי הביניים בתכנת המערכת. בכך הוא חוסך את הורדת התוכנה לבקר בכל פעם על מנת לבודקה, וכן את הצורך בבקר לשם כתיבת התוכנה.עם השקתה של סדרת ה-5 של בקרי ה pCO הוצאו גם שדרוגים משמעותיים בסביבת הפיתוח:

STL: סביבת הפיתוח שתמכה עד עכשיו בתוכנות על-ידי דיאגרמת בלוקים בלבד, תומכת כעת גם בשפת תכנות STL (Structure Text Language). שפת כתיבה זו, המאפשרת בין היתר התמודדות נוחה יותר עם לולאות תוכנה, ניתנת כעת לשילוב עם ה-FBD באותו פרויקט. כלומר, עבור פרויקט מסוים ניתן לכתוב חלק מהתכנה ב-FBD (למשל את ההתניות הלוגיות) וחלק אחר ב-STL (למשל את לולאות התוכנה). מבנה סביבת הפיתוח הבסיסי לא השתנה והאפשרות לעבוד בסאברוטינות, לתכנת את הלוגיקה ואת מסכי התצוגה, וכן לקשור ביניהם ולסמלץ קשרים אלו דרך אותה סביבת הפיתוח, נשמרה גם היא.

עריכת מסכי Touch: עם כניסתה של סדרת המסכים החדשה (pGD Touch) התווסף לסביבת הפיתוח חלק חדש לגמרי הנקרא Touch Editor. חלק זה בסביבת הפיתוח מאפשר לערוך את תצורתם של מסכי התצוגה החדשים התומכים בטכנולוגיית Multi Touch.

בלוקים ואפליקציות: השדרוג של סביבת הפיתוח כולל גם הוספתם של מספר בלוקים של תוכנה לניהול מדחסים, לוח זמנים, תקשורת ועד רבים. שימוש בבלוקים אלו, הכולל את גרירתם לשולחן העבודה ואת חיבורם לאפליקציה הקיימת, חוסך זמן עבודה יקר ומאפשר שימוש בפונקציות רבות, מורכבות ובדוקות מראש. שיפור גדול נעשה גם בהקשר של העזרה וכיום כל בלוק נוסף נתמך בדף עזרה הכולל דוגמאות לשימוש וקונפיגורציית OI. הוצאת הסדרה החדשה כולל גם שדרוגים לרוב האפליקציות הסטנדרטיות של Carel ובהם אפליקציות לצ’ילרים, יט”אות, מגדלי קירור ועוד.

 

לסיכום, השקתה של סדרת הבקרים החדשה pCO5 מעוררת הדים ותגובות חיוביות בכל רחבי העולם. השיפורים הכלולים בסדרה זו חלקם קוסמטיים בלבד וחלקם מהותיים ובאופן כללי הם כוללים:

  1. יכולת תמיכה באפליקציות מורכבות ומסובכות הדורשות מעבד חזק וזיכרון גדול.
  2. שיפור מהותי ביכולות התקשורת של הבקר, שיכול להתקשר היום למרבית רכיבי התקשורת הקיימים בשוק ובעל יכולת תקשור במספר פורטים במקביל.
  3. שיפור מהפכני בתחום הצגים עם כניסתה של סדרת ה pGD Touch התומכת בטכנולוגיית Multi Touch.
  4. שיפורים מהותיים בסביבת הפיתוח 1Tool המאפשרים כתיבה במספר שפות תכנות, סימולציה מלאה של אפליקציית התוכנה ושל מסכי התצוגה וחיסכון ניכר בזמן פיתוח האפליקציה.

כל השיפורים הללו מיושמים תוך שמירה על תאימות מוחלטת לסדרת ה-3, הן מבחינה תוכנתית והן מבחינה חומרתית.

כללי