ניהול המכשור במפעל בטכנולוגיית FDT

תוכנת Asset Center של חברת

 

מפעל מודרני מורכב ממספר רב של אביזרים שונים המהווים יחד את מערכת הבקרה המפעלית. בין האביזרים הללו ניתן למצוא בקרים מתוכנתים, תוכנות HMI, מסכי הפעלה, וסתי מהירות, ברזים ומכשור מדידה.

חיבור אביזרים אלו למערכת הבקרה, ההפעלה והאחזקה שלהם דורשת ידע נרחב וגוזלת זמן רב ויקר. השימוש בטכנולוגיית FDT יכול להביא לניצול טוב יותר של נכסי המפעל, לשימור הנכסים ולחיסכון ניכר בזמן.

עם התפתחות הטכנולוגיה, התקדם גם עולם המכשור התעשייתי, והיום אביזרים רבים מוגדרים כ”חכמים”, וכוללים מעבד מובנה המאפשר קונפיגורציה, פרמטרים, התראות ועוד. אפשרויות ההתקנה הן כה רבות, עד שכיום כמעט ולא ניתן להפעיל מכשיר “ישר מהקופסה”, אלא יש צורך לבצע אתחול בו קובעים את שיטת העבודה, טווח רגישות, סוג ההתקנה ופרמטרים נוספים. בנוסף, כוללים אביזרי הקצה החכמים גם התראות פנימיות לבעיות שוטפות כגון אחזקה מונעת, תקלות, התראות ועוד.

מפאת מספר הפרמטרים הרב והמקום הקטן על גבי המכשיר עצמו פיתח כל יצרן ממשק תקשורת ייחודי לאביזרים שהוא מייצר.

בתקשורת זו ניתן לאתחל ולתחזק מכשירים בצורה קלה ויעילה. על-ידי מסכי אתחול מתואמים ספציפית לדגם המכשיר, גרפים ומסכי עזרה מתאימים.

שיטה זו מאפשרת למכשירן להתחבר לציוד מחברה אחת עם תוכנה מחברה שניה ובפרוטוקול של חברה שלישית, וכאן אנו עונים על השאלה: ומה עם מכשור של יצרן אחר?

בעיה דומה עמדה בפני יצרני המדפסות אל מול מערכות ההפעלה השונות ובראשן Windows. כל יצרן מדפסת בנה תוכנה ייחודית להגדרות המדפסת, הכוללת כלים מעולים להגדרה, הדפסה ואחזקה של המדפסות שלו. אולם הלקוח היה זקוק לתוכנה שונה מכל יצרן. לבסוף התאחדו היצרנים והקימו תקן משותף המאחד את מערכת ההפעלה כמסגרת כללית שבתוכה יכול כל יצרן מדפסת לשתול מסכים ייחודיים למדפסות שלו. הלקוח רואה את כל המדפסות דרך תוכנה אחת לניהול מדפסות וכולם מרוויחים.

 

ברוכים הבאים לטכנולוגיית FDT

טכנולוגיית FDT קובעת תקן אחיד לחיבור ולהגדרות מכשור למערכת מרכזית. הטכנולוגיה כוללת שני רכיבים:

 1. תוכנת מסגרת (Frame Application)
 2. ממשקים לאביזרים ספציפיים (DTM)

תוכנת המסגרת מאפשרת:

 1. סביבת ניהול אחידה
 2. הגדרת רשת התקשורת
 3. ניווט לאביזר הקצה
 4. ניהול הרשאות
 5. ניהול אביזרי קצה
 6. שמירת נתונים

הממשק (DTM):

 1. מייצג את האביזר המותקן בפועל בשטח
 2. נכתב ע”י יצרן המכשור
 3. ניתן להעברה בין תוכנות FDT שונות
 4. כולל ממשק משתמש ייחודי לאביזר
 5. מאפשר גישה לכל הפרמטרים באביזר

כיצד מותקנת המערכת באופן מעשי?

מבחינה היסטורית נהוג היה לחבר את המכשור לבקר דרך כרטיסי IO. כלומר, על מנת להפעיל ברז היה נהוג לחווטו לכרטיס יציאה, על מנת לקרוא מד זרימה היה נהוג לחווטו לכרטיס כניסה אנלוגי.

על מנת לנצל את היתרון הטמון בטכנולוגית FDT ולאפשר כתיבה וקריאה של מספר פרמטרים רב לכל אביזר, יש צורך לחבר את האביזרים בתקשורת במקום ב- IO. ניתן לחבר את האביזר בתקשורות שונות לבקר (Hart, FF, Profibus, Modbus-TCP, ASI, CIP). הבקר מחובר בתקשורת למחשב שעליו מותקנת תוכנת מסגרת ובתוכה מותקנים ממשקים לאביזרים השונים.

כאשר פותחים את תוכנת המסגרת, נסרקת רשת הבקרים ומוצגת רשימה של כל האביזרים המותקנים במערכת. ניתן לבחור אביזר, לקרוא ולכתוב אליו פרמטרים, לנטר התראות ולראות גרפים. את ההגדרות הללו ניתן לשמור, לייצא או להדפיס.

 

חברת מייצרת תוכנת מסגרת הנקראת Asset Center.

תוכנה זו מאפשרת להתחבר למכשור שטח בעזרת ממשקי DTM, להציג מכשור, לקרוא ולכתוב פרמטרים, לראות התראות וגרפים, לשמור לייצא ולהדפיס פרמטרים מהמכשירים.

ממשק נוסף של תוכנת Asset Center מאפשר לבצע ניהול גרסאות תוכנה לבקרים מתוכנתים, וסתי מהירות, מסכי הפעלה ותוכנות HMI. התוכנה מאפשרת לבצע Upload אוטומטי בשעה קבועה, להשוות אותו מול גיבוי קיים ולדווח על ההבדלים, למשל באמצעות משלוח התראות במייל.

 

נמרוד הורביץ, מנהל טכנולוגיות מחברת קונטאל אוטומציה ובקרה

חיבור למכשור שטח
כללי