נוהל ניטור רציף

נוהל ניטור רציף בארובות ובחירת מכשירי הניטור

לאחרונה פרסם המשרד להגנת הסביבה נוהל ניטור רציף בארובות. במאמר זה נפרט את משמעות הנוהל לגבי אופי בחירת מכשירי הניטור, וכיצד ניתן להגדיל את זמינות המכשירים על-מנת לעמוד בתקן זה

בחודש נובמבר 2011 הוציא אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה נוהל ניטור רציף לציוד המותקן בארובות. נוהל זה מתבסס על המדיניות הנהוגה מזה זמן רב במדינות אירופה לרבות תקןEN 14181 .

התקן מכיל שלושה שלבים עיקריים הנקראים QAL(Quality Assurance Level) :

QAL 1 שבו יצרן הציוד מקבל אישור לאספקת הציוד (Quality Assurance Level 1) על-ידי מעבדה מוסמכת, כאשר המובילות הן: TUV הגרמנית ו MCERTS האנגלית. שלב זה קודם להתקנה ורק לאחר אישור המעבדה מותר ליצרן הציוד לספקו עבור מדידות.

בדיקה זו הנה בדיקה מקיפה ומעמיקה, ובה נבדקות שתי מערכות במשך כחצי שנה בארובות. לאחר מכן מוציאה המעבדה דו”ח מקיף שבו ניתנים פרמטרים רבים, כגון: תחומי מדידה מינימאליים ומקסימאליים, השפעת גזים על הגז הנמדד, זמן מותר בין כיולים ועוד.

לאחר ההתקנה מתבצע השלב השני (QAL 2 ), שבו בודקים את אמינות הציוד ואת ביצועיו בעזרת בדיקות REFERENCE מקבילות על-ידי מעבדה מוסמכת שבה בודקים פרמטרים רבים, כגון: תחום גילוי, ליניאריות, חזרתיות ועוד.

בשלב זה נהוג לבצע 15 מדידות: 5 מדידות ביום במשך 3 ימים. המדידות הללו אמורות להתבצע בתנאי הפעלה שונים של המפעל, בסוגי דלקים שונים, בנצילות שונה וכיוצא בזאת. במידה והמכשיר נכשל בבדיקות, יש לתקנו או להחליפו באחר ולבצע שוב את הבדיקות.

לאחר מכן ולאורך כל חיי הציוד, בודקים באופן רציף את ביצועיו. שלב זה נקרא QAL 3, ובו נבדקת פעילות הציוד כולל DRIFT בין כיול לכיול, פעילות אשר נאגרת במכשיר, בתוכנות שמסופקות על-ידי היצרן או בתוכנות חיצוניות הנקראות .DAS – DATA AQUISION SYSTEMS

בטבלה המצורפת ניתן לראות את השלבים השונים. כאשר אישור למכשור ניתן לפני התקנתו, בדיקת המכשור נעשית בעת ההתקנה ולאחריה, אחת לתקופה של כ 5 שנים , או תוך תקופה קצרה יותר באם ישנו שינוי מהותי בתפקוד המפעל או בתפקוד מערכת הניטור.

מכיוון שנדרשת מהמכשור זמינות גבוהה ביותר, חברות רבות דואגות לזמינות גבוהה לאנלייזרים, למשל על-ידי תאי כיול המונעים את הצורך בגלילי גז, כיול אוטומטי, אספקת מערכות יציבות הדורשות כיול אחת לתקופה ארוכה ועוד.

דוגמאות למערכת כיול אוטומטית מתוצרת ABB אשר קיימות במערכות NDIR הן דגם URAS ו-UV דגם LIMAS, הכוללות גז כלוא מצורפת.

תאי הכיול מונעים את הצורך בגזי כיול מגלילים, מבצעים כיול אוטומטי ללא צורך בהתערבות חיצונית ודורשים כיול עם גלילי גז אחת לחצי שנה בלבד, דבר שחוסך משאבים וזמן רב, וכמו כן עוזר לשמירת איכות הסביבה על-ידי מניעת הצורך בפליטת גזי כיול מזהמים מגלילי הגז.

כמו כן , תוכנות שליטה מרחוק מאפשרות דיאגנוסטיקה והפעלת הציוד מרחוק. לעיתים הן מאפשרות גם תיקון תקלות, ובוודאי שהן מקטינות את זמן ההשבתה על-ידי דיאגנוסטיקה המאפשרת תיקון מהיר יותר במידה ונדרש, קבלת מידע על מהות התקלה ב-SMS ועוד.

 

בדוגמה המצורפת ניתן לראות CERTIFICATE עם הפרמטרים הרלוונטיים כגון דיוק, זמינות, דרישות כיול ועוד.

מחלקת בקרת תהליכים בקונטאל נערכה מבעוד מועד לכניסת התקן ומספקת מערכות מאושרות תקן ממיטב היצרנים בעולם, כגון ABB (גזים) ו-DURAG (חלקיקים וספיקה), ומספקת פתרון מושלם ללקוח, הכולל אפיון הדרישות, תכנון מיקום פתחי הדיגום בהתאם לתקן החדש, אספקת חדר מזווד עם מערכת אגירת נתונים והעברתם לרשויות, התקנת הציוד והפעלתו, מתן שירות במתכונת 24/7 והבטחת זמינות כנדרש על-ידי הרשויות.

למידע נוסף עבור נוהל ניטור רציף השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם