מערכות גילוי גזים קבועות וניידות

דרישות הבטיחות ההולכות ומחמירות יחד עם עליה במודעות הסביבתית, מגבירים את הצורך במערכות גילוי גזים קבועות וניידות. קונטאל מספקת גלאים ניידים וקבועים ממיטב היצרנים בעולם, המספקים גלאים באיכות גבוהה בשיטות שונות בהתאם לגז הנדרש.

בין היתר, קונטאל מייצגת את חברת GFG הגרמנית המתמחה בציוד לניטור גזים, שאחת ממשפחות המוצרים הבולטת שלה הינה משפחת הגלאים הניידים. הגלאים הניידים של GFG מתאימים למגוון רחב של שימושים ויכולים לנטר במהירות ובדיוק רב סוגי גז שונים. הגלאים נותנים קריאות של ערכי הבטיחות הבאים:

 • TLV – הריכוז המקסימלי של גז שמותר לעובד לא מוגן להיחשף אליו ללא הגבלת זמן (בלי שהדבר יגרום לעובד לנזקים בריאותיים).
 • STEL – הריכוז הממוצע המקסימלי של גז שמותר לעובד לא מוגן להיחשף אליו עד 15 דקות (באופן שלא יגרום לעובד לנזקים בריאותיים).
 • TWA – הריכוז הממוצע המקסימלי של גז שמותר לעובד לא מוגן להיחשף אליו עד 8 שעות ביום (ובסך הכול חשיפה של 40 שעות בשבוע באופן שלא יגרום לעובד לנזקים בריאותיים).


משפחת הגלאים הניידים של GFG מתחלקת לשלוש סדרות עיקריות:

 • Single-Gas Detectors – גלאי הדגל בסדרה זו הינו ה-MICRO IV. גלאי קטן ויעיל, הפועל באמצעות 2 סוללות AA סטנדרטיות, ויחד עם זאת, אורך החיים של הסוללות הוא בין 4-6 חודשים. הגלאי שגודלו לא יותר מאשר מחצית כף יד ממוצעת כבר מכיל בתוכו DATA LOGGER מובנה שניתן לחיבור ל-PC חיצוני באמצעות כבל או תקשורת IR. ניתן לכייל את הגלאי ל-3 רמות של אזעקה. האזעקה היא באור, קול וויברציה. בקונפיגורציה בודדת הגלאי מתאים לאחד הגזים מהמגוון הבא: O2, H2S, CO, NO, NH3, HCN, HCl, SO2, H2, C2H4O, SiH4, PH3, THT, HF, COCl2, NO2, Cl2, O3, ClO2.


 • Multi-Gas Detectors – על מנת לנטר מספר גזים במקביל, מציעה חברת GFG גלאים ניידים המתאימים לניטור עד 7 גזים שונים בו-זמנית. מבחינת גודל פיזי, ה-MICROTECTOR הוא הגלאי הקטן ביותר בעולם שיש בו גם חיישן NDIR וגם חיישן PID בגלאי אחד ובאותה קונפיגורציה. הגלאי מכיל בתוכו DATA LOGGER מובנה המסוגל לתעד עד 50 שעות עבודה ו-1800 נקודות דגימה. ה-DATA LOGGER ניתן לחיבור ל-PC חיצוני באמצעות כבל או תקשורת IR. ניתן להוסיף לגלאי אביזרים רבים אחרים שמגדילים את נוחות העבודה כגון: מנשא, ציוד הטענה, כבלי תקשורת ועוד. הגלאי מתאים לגזים הנפוצים הבאים: O2, H2S, CO, CO2 NH3, HCl, PH3, HCN, NO, NO2, SO2, אך ניתן להתאים אותו גם לסוגים אחרים.
 • Gas Leak Detectors – סדרת G300 מיודעת לגילוי מדויק ומהיר של דליפות גז כאשר התצוגה הינה בצורת גרף המחווה שינויים בכמות הגז. הגלאי מסוגל לחוות גז בטווח של ppm5-10,000 וההתראה שהוא מספק היא ויזואלית וקולית. הגלאי כל-כך קל להפעלה שלחיצה בודדת על כפתור היא כל מה שנדרש כדי להפעילו. לגלאי סוללות נטענות מובנות שמספיקות לכ-8 שעות עבודה רציפות ללא הטענה. החיישן פועל על עיקרון ספיחה כימית (Chemosorption) ולאחר זמן חימום של דקות הוא מוכן לעבודה כאשר הקליברציה נעשית באופן אוטומטי. ה-G300 מציוד בצינורית גישוש גמישה המקלה לבצע מדידה באזורים שהגישה אליהם בעייתית או מסוכנת. כמו יתר הגלאים של GFG, הגלאי מתאים למגוון רחב של גזים נפוצים, אך מסוגל גם לגלות מגוון של גזים אחרים.

  חברת GFG מייצרת עוד שתי משפחות של מוצרים:

  • גלאים קבועים לגזים – פתרונות מלאים לניטור של גזים, הכוללים גלאים ליותר מ-500 סוגים שונים של גזים רעילים, נפיצים או אינרטיים. מערכות בקרה מלאות: מיקרו-פרוססורים, מערכות תלויות (Wall Mount) ומערכות עצמאיות (Stand Alone).
  • ציוד לניטור מים – מכשור לניטור דליפות אמוניה, pH וכלור במים.

  לקבלת מידע נוסף על מוצרים אלו ואחרים של חברת GFG, ניתן לפנות למחלקת בקרת תהליכים

  בקונטאל.

  כללי