טיל בסלון, ולא מליגת האלופות – שיחה עם אסף סופר

אסף סופר (28), עובד קונטאל תושב באר-שבע, חזר מיום עבודה ארוך והתכונן לצפות במשחק כדורגל בליגת האלופות. טיל גראד שפגע בבית וחדר לדירה שינה את התוכניות. שוחחנו איתו על האירוע, על עצמו וגם על כדורגל.

אסף, ספר קצת על עצמך. כמה זמן אתה עובד בקונטאל?

אני תושב באר-שבע כל חיי. בשנה שעברה סיימתי לימודי הנדסת חשמל באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב, ולאחר לימודיי התחלתי לעבוד בקונטאל. אני עובד בחברה כבר ארבעה חודשים (מתחילת 2011) ומשמש מנהל פרויקטים במחלקת בקרה תעשייתית.

אז מה קרה ב-23 בפברואר בערב?

הגעתי מהעבודה בסביבות השעה שבע בערב. באותו יום עבדתי בכרמיאל, כך שחזרתי עייף מאוד. התכוננתי לישון שעתיים ואז לקום ולהתארגן לשבת בסלון ולראות משחק כדורגל בליגת האלופות. הכול היה ממש לפי התכנון. הגעתי הביתה, הלכתי לנוח, קמתי בתשע. בתשע וחצי ישבנו, אחי, אבא שלי ואני על הספה בסלון כדי לצפות במשחק. פתאום התחילה האזעקה. באותו זמן היו בבית אחי הקטן (12), אבא שלי וסבתא שלי. היינו בטוחים שמדובר באזעקת שווא, אבל עדיין אמרנו שליתר ביטחון כדאי שניכנס לממ”ד. אז נכנסו לחדר המוגן בלי לחץ, בשקט ובסדר מופתי. מרוב שהיינו בטוחים שזו סתם טעות, אפילו לא סגרנו את הדלת של הממ”ד.

ואז…

האזעקה הסתיימה, עברו עשר שניות של שקט ולאחר מכן היה פיצוץ אדיר. יחד עם רעש הפיצוץ שמענו גם חלונות מתנפצים ומים משפריצים. אחר כך התברר שרסיס פגע לנו בצנרת המים. גם החשמל בבית נפל הואיל ואחד מהרסיסים פגע באחת מהפאזות בארון החשמל הראשי של הבית. וכמובן, שמענו אזעקות של מכוניות, כולל האזעקה של הרכב של קונטאל.

מה חושבים ברגע כזה? מה עושים?

כבר שמעתי הרבה סיפורים על אנשים שמגדירים זמן קצר כאילו היה נצח, ובדיוק כך היה הדבר באותו רגע. יש יותר מידי מידע שאתה מנסה לעקל בשתי שניות האלה. יש דברים שצריך לעשות. הרגענו טיפה את אחי ואת סבתא שלי. פתחתי את הדלת והכלב שלנו קפץ פנימה בפחד. לצערי שכחנו ממנו לגמרי כשנכנסנו לממ”ד, ולשמחתי הרבה במזל לא קרה לו כלום. יצאנו אל מחוץ לבית וראינו פשוט בלגן אחד גדול…

מה קרה אחרי האירוע?

אמא שלי, שבאותו זמן הלכה להביא את אחותי מהעבודה, הגיעה הביתה בבהלה. לקח לנו הרבה זמן להרגיע אותה. המשטרה הגיעה וסגרה את המקום. פינו את הגראד, סידרו את אבני האקרשטיין שעליהן נפל הגראד, חברת המים סידרה את שעון המים, חברת החשמל החזירה לנו את החשמל לבית, וכל זה קרה בשעה וחצי… בגלל שכל הבתים והרכבים מסביב היו פרוצים, העירייה דאגה להביא שמירה לאזור. בסביבות השעה אחת בלילה הלכנו לנסות לישון בחדרים שבהם נשארו חלונות. זה הזמן הראשון שאתה מבין כמה מזל היה לך: אם הייתי נשאר לישון במיטה, כל הזכוכיות של החלונות בחדר היו עלי. אם היינו ממשיכים לשבת בסלון ולא להתייחס לאזעקה, אחד מהרסיסים שפגע בספה היה עובר אותנו באותה קלות שבה הוא פיצח את הסלון. אם מישהו היה יוצא מחוץ לבית ולא נכנס, אז יש סיכוי טוב שהיה נפגע בצורה כלשהי. כל אותו לילה כל אחד בדרכו ניסה לעקל את האירוע. המחשבות לא ממש נתנו לי לישון, כל הלילה חשבתי וחשבתי וחשבתי.

בבוקר ראינו שצוותי תקשורת מכל ערוץ אפשרי נמצאים באזור, ובכדי למלא זמן מסך הם צילמו ושאלו שאלות כל בן אדם אפשרי. הגיעו גם כמה אנשים מהכנסת, כולל שר הביטחון, אהוד ברק, שנכנס לבית שלנו. אימא שלי צעקה עליו ודחקה בו ובממשלה לעשות יותר כדי למנוע מצבים כאלה בעתיד. זה פתח את מהדורות החדשות באותו ערב ומופיע גם בסרטוני וידאו באינטרנט. ממש “סלב”.

איך ממשיכים הלאה אחרי מקרה כזה?

אחרי האירוע ניסינו לצחוק כמה שיותר כדי לא ליצור פאניקה מיותרת, כי חייבים להמשיך הלאה… אבל באזעקות שהיו לאחר מכן, היינו רצים מייד לממ”ד, כולל הכלב. אחרי שזה קורה, לא רק טיל גראד, אלא כל טריקה של דלת מקפיצה אותך. וכמובן שהמשפט המפורסם “לי זה לא יקרה” לא קביל יותר בביתנו (באותה המידה).

מה אומרים היום בבאר שבע?

היום התחושות בבאר שבע הרבה יותר טובות בעקבות “כיפת ברזל”. זה מעלה את השאלה למה לא יכלו לשים את המערכת הזאת לפני כן. נושא שדובר בו הרבה הוא התחום הכלכלי. דיברו רבות על הכסף שעולה כל טיל של “כיפת ברזל” מול הגראד שהעלות שלו מאוד נמוכה. במקרה של הנפילה הזאת הנזק שגרם הטיל הבודד שנחת ליד ביתי מוערך בסביבות מיליון וחצי שקל. זה כולל את התיקון של כל הנזקים שגרם הטיל ופיצוי על ימי העבודה לנפגעי החרדה. במידה והיה נפגע מישהו בצורה פיזית, העלות הכספית הייתה הרבה יותר גדולה. זה נותן חומר למחשבה בתחום הכלכלי בנושא של כיפת הברזל.

מה אמרו בקונטאל על הרכב שניזוק?

הרכב ניזוק בצורה די קשה. כל החלונות נשברו, והיו גם רסיסים שפגעו בתוך המכונית. עוד באותו ערב התקשרתי לשי גרשון, סמנכ”ל הנדסה בקונטאל, כדי ליידע אותו בכל מה שקרה. הייתי לחוץ, הייתי חדש בחברה, רק חודש וחצי בסך הכול, משהו כזה, ודאגתי גם מהדרכה שהייתי צריך להעביר למחרת. שי גרשון אמר לי, “אל תדאיג את עצמך בשום דבר שקשור לעבודה. קח לעצמך את הזמן שאתה צריך כדי לטפל בדברים, ואם אתה צריך משהו, רק תגיד”. דיברתי בבוקר שאחרי עם לילי, מנהלת כוח האדם. הגישה של שניהם הייתה שהעיקר זה שהמשפחה בסדר, שאף אחד לא נפגע, כל דבר אחר זה זוטות והכול אפשר לפתור. כשחזרתי לעבודה, התעניינו הרבה במה קורה, אם כבר תיקנו את הנזקים, אם הכול בסדר. אני לא יודע מה קורה בחברות אחרות, אבל הגישה אליי סביב האירוע הייתה מאוד מרגיעה, מאוד נעימה.

בעד איזה קבוצה אתה בליגת האלופות?

איזו שאלה, ברצלונה. באותו ערב היה המשחק של אינטר נגד באירן מינכן. כמובן שלא ראיתי משחק באותו הערב, אבל המשכתי לעקוב. אני אוהד את ברצלונה, כל המשפחה אצלנו אוהדים את ברצלונה. זאת קבוצה שהופכת את המשחק לאומנות.

עכשיו ידוע שבגמר ליגת האלופות ישחקו מנצ’סטר יונייטד וברצלונה. יש לך הימור?

אני חושב ומקווה שיהיה אחת אפס לברצלונה. אם אני צריך להמר, אז אני מאמין שהגול יבוא בין הדקה השמונים לתשעים. אם אתה רוצה הימור עוד יותר מסתכן מזה? אינייסטה יכניס את הגול.

נשמע כמו סיום המונדיאל האחרון, הקוראים של העלון כבר יידעו את התוצאה. איפה תראה את המשחק?

בבית בבאר-שבע, בסלון החדש.


כללי