הרובוטים השיתופיים – העתיד כבר כאן

מאת: שי גרשון, סמנכ”ל הנדסה – קונטאל

robots_01

רובוטים שיתופיים הם בימים אלה אחד הנושאים הפופולריים ביותר בתחום הייצור. הטכנולוגיה המרתקת מתאפשרת בזכות חידושים בטכנולוגיית הבטיחות, כולל חיישנים, רובוטים ובקרים.

תחום הרובוטים השיתופיים מעורר עניין רב בקרב יצרנים, יצרני מכונות (OEM) וחברות אינטגרציה עקב ההבטחות להגדלת הפרודוקטיביות, לשיפור המהימנות ולחיסכון בעלויות הייצור.

חברת FANUC הציגה בשנה שעברה את CR-35iA, הרובוט הראשון בהיסטוריה שעוצמת הכוח שלו מבוקרת. הרובוט מאופיין במעטפת רכה ומצויד בטכנולוגיית חישה מתוחכמת. הוא נועד לעבוד בשיתוף פעולה עם בני אדם במגוון של יישומים, ויכול לספק תמיכה בתחומים כמו הרמה של משאות כבדים, הרכבה מכאנית, סידור על משטחים, אריזה וטיפול בחומרים.

אך לפני שהיצרנים והמפעילים התעשייתיים יוכלו ליהנות מהיתרונות שהרובוטים השיתופיים מציעים, ראשית עלינו להבין את ההשלכות מבחינת בטיחות ומבחינה אנושית של שילוב רובוטים באיזורי העבודה של בני האדם.

תקנים לשיתוף פעולה בטוח

במקרים מסוימים, השימוש ברובוטים שיתופיים יכול למזער את הצורך בגידור, ובכך לפנות שטח רצפה יקר ולחסוך בעלויות התפעול. עם זאת, הרובוטים גם מביאים עמם סיכוני בטיחות חדשים.

התקנים ANSI/RIA R15.06-2012 ו-ISO 10218 מתארים ארבע שיטות מאושרות לשימוש ברובוטים שיתופיים במפעלי ייצור:

  • עצירה מבוקרת בהתאם לתקני בטיחות: חיישני בטיחות מזהים נוכחות אנושית ועוצרים את פעולת הרובוט אם העובד מתקרב יתר על המידה.
  • תפעול בהכוונה ידנית: מפעילים אנושיים עוצרים את פעולת הרובוט, נכנסים לתא העבודה ושולטים ברובוט או משנים את כיוונו באופן ידני בהתאם לצורכי המשימה הנוכחית.
  • פיקוח על המהירות והמרחק: המפעילים והרובוטים חולקים את חלל העבודה ושומרים על מרחק מוגדר אלה מאלה.
  • הגבלת העוצמה והכוח: בשיטה זו, אם נוצר במקרה מגע בין רובוט לבן אנוש, הרובוט ממזער את העוצמה או מומנט הפיתול שלו כדי שהעובד לא ייפגע.

הגבלת העוצמה והכוח היא שיטה חדשה יחסית, שנועדה לספק בטיחות במקרה שנוצר מגע בין רובוט לבן עובד במהלך התפעול. תקן ISO/TS 15066 מפרט ממצאים ממחקר על סבילות לכאב שנועדו לעזור לזהות את מידת הכוח או הלחץ שאזורים שונים בגוף יכולים לשאת.

תהליך למידה

השימוש ברובוטים שיתופיים משנה את האינטראקציה בין בני אדם למכונות, ומציע עתיד מלהיב בענף הייצור.
עם זאת, כדי להטמיע את המערכות הללו בצורה יעילה – וחשוב מכך, בטוחה – יצרנים וגורמי תעשייה יידרשו לאמץ שורה של תקנים, כלים וגישות לניתוח סיכונים.
בנוסף, הסכמת העובדים לשיתוף פעולה הדוק יותר עם רובוטים תחייב את חברות ההנדסה להגביר את אמצעי הזהירות במטרה להגן על בטיחותם של כל הגורמים המעורבים.

כללי