הכרזות חדשות בתחום ה – Safety


Safety
Guard I/O
1734 POINTGuard I/O™
Safety and Automation Control in One Compact I/O Platform

בשנת 2009 התרחשו מספר תאונות עבודה מצערות במפעלי תעשיה ישראלים. עיון בדו”חות המתפרסמים על ידי משרד העבודה מלמד כי התעשיה הישראלית עדין יכולה להשתפר בהיבטים שונים של בטיחות במתקני יצור. חלקן של התאונות היה יכול להימנע באמצעות התקנת אביזרי בטיחות אוטומטיים, כאלו שיכלו לחזות את התקלה ולעצור מתקני יצור טרם התרחשו האסונות.

בעוד שמפעלי תעשייה ישראלים מובילים בחדשנות טכנולוגית מתמדת ומשכילים להטמיע מערכות בקרה ואוטמציה משוכללות על מנת לייעל את תהליכי היצור שלהם- דווקא ההשקעות בטכנולוגיות בטיחות אינן מהמובוליות בעולם. יצרנים ישראלים משקיעים על פי רוב בהתקני בטיחות אוטומטיים בעיקר במקרים בהם מחויבים לעשות כן על פי החוק.

שתי הכרזות חדשות של Rockwell Automation עשויות לקדם את הטמעת פתרונות הבטיחות המוצעים היום ליצרנים בישראל. חברת קונטאל מעסיקה מומחים לתחום ומבצעת סקרים מקצועיים עבור קהל לקחותיה בתעשייה.

סדרת המוצרים Guard I/O מציעה פתורונות בטיחות בעלויות סבירות, כאלו שעשויים להתאים גם ליישומים בהם אין דרישה רגולטורית של הרשויות לעשות כן. כרטיסי הכניסה והיציאה מהסדרה הזו תוכננו להתקנה יחד עם כרטיסים רגילים מסדרת  Point I/O הפופולרית. הדבר מאפשר ישומים משולבים של אוטומציה רגילה בצמוד לדרישות בטיחות ברמה SIL-3 . הכטיסים “האדומים” מתקשרים כמ שאר מערכות הבטיחות באמצעות פרוטוקולי התקשורת CIP Safety protocol over EtherNet/IP for GuardLogix safety controllers and DeviceNet for SmartGuard600 safety controllers. פתרון זה מתאים במיוחד במקומות שנדרשת בטיחות בדרגה גבוהה, עם חסכון משמעותי במקום.  התכנון המתקדם מאפשר קלות רבה באחזקה ובהחלפה, והשילוב של כרטיסים רגילים בכרטיסי בטיחות נותן מערכת עם ביצועים גבוהים ועלויות מאוד כלכליות. הכרטיסים מותאמים ליישומים בהם רמת הסיכון גבוהה, לתחום הרובוטיקה, ויישומי מערכות בקרה מבוזרים.

מה זה בטיחות Safety ברצפת היצור

במטרה להקטין את הסבירות לתקלה במערכות הבקרה והחשמל, תקלה שיכולה לגרום לאסון ו/או נזק לאדם לציוד , פותחו מוצרים ופתרונות השענים במיוחד על יכולת גבוהה לגילוי תקלה בציוד המכשור והבקרה. הפתרונות מתריעים בזמן אמת ועוצרים את מתקני היצור על פי רצף פעולות שנקבע מראש. לדוגמא, שסתום בטחון המיועד לפעול רק בזמן חרום, יתכן שהתקלקל. לכן נדרשת בחינה מתמדת של תקינותו. חברת דרסר מסונילן לדוגמא פיתחה שסתום  שהציר שלו נע כל הזמן בקצב איטי ובתחום קטן באופן שלא שמפריע לזרימה, אבל תנועה זו נמדדת ובכך ישנה וודאות בתקינות.

דוגמא אחרת, כבל פיקוד למשאבת כיבוי אש ניתק ( עכבר אכל את הכבל …) הכרטיסים שלעיל יזהו נתק  בגיד זה מיד עם התהוותו ויתריעו בהתאם למתוכנן.

הכרזה על מוצר בטיחות נוסף לתחום בקרת התנועה- Kinetix 6200 Safe speed drives

הכרזה על  תוספת בטיחות למערכת בקרת התנועה בחוג סגור , המערכת הפופולארית מהסדרה Kinetix 6200 נותנת יכולת בקרה גבוהה מרובת צירים עם הנדרש להגנה מפני נזקים הנגרמים כתוצאה מתקלה של טעויות אנוש, שילוב של גלאים לנוכחות אדם או מעבר יד באזור המוגדר כאסור ומפני תקלות במערכת האלקטרונית

להלן המיצוב של המוצר:

כללי