אתגרים חדשים בתחום הרובוטים התעשייתיים

ענף הרובוטים התעשייתיים בעולם תועד קדימה בבטחה. סין הינה המדינה המובילה בעולם בשימוש ברובוטים אלו, ובשנת 2014 הוטעמו בה כ- 57 אלף רובוטים חדשים, המוערכים ברבע משוק הרובוטים התעשייתיים בעולם. בין השנים 2009 ל-2014 קצב הגידול השנתי של הטמעת רובוטים תעשייתיים עמד על 57% גידול בכל שנה, נתון מדהים לכשעצמו. יותר ויותר מפעלי תעשייה בעולם מחפשים דרכי התייעלות על מנת להישאר רלוונטיים בשוק הגלובלי התחרותי, והכנסת אמצעי אוטומציה חדישים בדמות רובוטים תעשייתיים מאפשרים ליצרנים לייעל את תהליכי הייצור ואבטחת האיכות שלהם. בזכות שיפורים טכנולוגיים והשקעות רבות במחקר ופיתוח מצליחות היצרניות הגדולות בתחום להרחיב יותר ויותר את השימושים ברובוט התעשייתי ליישומים ומטלות חדשות שלא הונהגו בעבר. בשנת 2014 נעשה בסין שימוש ברובוטים התעשייתיים בכ-29 ענפי תעשייה שונים, לעומת 25 ענפי תעשייה בשנה שקדמה לה. גם בתעשייה הישראלית נינתן להבחין בזליגה של הרובוטים התעשייתיים לאפליקציות חדשות. אם בעשור הקודם הרובוטים התעשייתיים היו נחלתם הכמעט בלעדית של מפעלי התעשייה ספורים בתחום העיבוד שבבי והאלקטרוניקה, היום השימוש ברובוטים אלו נפוץ ביישומים מגוונים בתעשיות המזון, תעשיית התרופות והציוד רפואי, מזון ומשקאות, מכונות רב תכליתיות, ועוד.

האתגרים שניצבים בפני יצרניות הרובוטים הגדולות בעולם קשורים בשילוב ואינטגרציה של הרובוט התעשייתי במערכי הייצור הקיימים בשני אספקטים חשובים:

  1. הרובוט המקושר– בזכות רישות רצפות הייצור, ה- Industry 4.0 וה- Internet Of Things – נדרשות היצרניות הגדולות בתחום הרובוטיקה לשכלל את כלי הממשק ולאפשר לרובוט התעשייתי החדיש להשתלב בארגון המקושר כחלק מהאסטרטגיה התפעולית של המפעל התעשייתי החדיש. הרובוט התעשייתי מהווה חוליה נוספת בשרשרת האספקה ונדרש לתקשר עם מערכי הייצור ומערכות המידע הקשורות אליו. בזכות פיתוחים חדשים ניתן לקשור את הרובוט התעשייתי החדיש בפרוטוקולי תקשורת תעשייתיים המותאמים ל-IOT ולמערכות הבקרה הסובבות ברצפות הייצור. חברת פאנוק מציעה את סדרת הרובוטים התעשייתיים שלה עם מגוון פרוטוקולים, כאשר המוביל שבהם, פרוטוקול התקשורת התעשייתי הנפוץ ביותר היום בעולם – Ethernet Industrial Protocol  – מוטמע ברובוטים וניתן למימוש קל ונוח ללא השקעה נוספת מצד הלקוח. שיתופי הפעולה של פאנוק עם חברת Rockwell Automation  והשקעות משותפות במחקר ופיתוח מאפשרות היום ליצרנים ברחבי העולם לשלב באופן קל ונוח נתונים בין מערכות הבקרה המפקדות על רצפות הייצור לבין הרובוטים התעשייתיים.
  2. הרובוט השיתופי – האתגר הגדול ביותר העומד בפני היצרניות הגדולות הוא שילובם של רובוטים ביישומים נוספים חדישים בהם הרובוט נדרש לשתף פעולה עם האדם שבסביבתו. למרות שהרובוטים התעשייתיים החליפו וימשיכו להחליף בני אדם בקווי הייצור, ניתן לראות היום מגמה ברורה בה הרובוט נדרש לשתף פעולה עם האדם בקו הייצור ולהשלים תהליך בשרשרת הייצור מול עמדות עבודה מאוישות. היום חדשים בתחום המוכרים גם בשם Collaborative Robots מאפשרים לשלב את הרובוט התעשייתי בעובדה מול אדם– לא עוד רובוט מוגן בגדר סביבו, אלא רובוט המסוגל לבצע פעולות ליד ועם בני אדם. כאן האתגרים גדולים אף יותר, הן בתחום הבטיחות והן בתחום החישה, שילוב סנסורים חכמים, ומצלמות חכמות המסוגלות להתמודד עם שונות גדולה יותר ביישום.

חברת קונטאל אוטומציה ובקרה שמה לעצמה למטרה להוביל את תחום פתרונות הרובוטים התעשייתיים בישראל ולספק ללקוחותיה בתעשייה פתרונות אינטגרטיביים חדישים שיאפשרו להם להתייעל בתהליכי הייצור שלהם. הרובוט התעשייתי החדיש משתלב היטב עם קו הפתרונות של החברה, הן בתחומי הבקרה והאוטומציה והן בתחום פתרונות הראייה הממוחשבת. קונטאל חתמה על הסכמי שיתוף פעולה עם יצרניות מובילות בתחום הרובוטיקה, כאשר המובילה שביניהן – חברת FANUC לה בסיס התקנות הגדול ביותר בעולם, פאנוק, שנוסדה בשנת 1956 מובילה בנתונים העסקיים שלה וממוצבת כיום כחברת האוטומציה הגדולה ביותר בעולם. החברה מעסיקה כ- 5500 עובדים, וכשליש מהם הינם מהנדסי מחקר ופיתוח. לפאנוק כ-600 מערכות מותקנות בישראל, ומפעל הרובוטים שלה (למרגלות ההר פוג’י) ביפן נחשב לגדול והמתקדם ביותר בעולם ( בקווי הייצור של פאנוק נעשה שימוש ב-2800 רובוטים!). על מנת לממש את חזון החברה והאסטרטגיה בתחום הרובוטיקה התעשייתית, קונטאל מבצעת בנוסף השקעות רחבות הן על ידי גיוס צוותי הנדסה ופיתוח מנוסים, והן על ידי הקמתה של מעבדה ייחודית בתחום הרובוטיקה והראייה הממוחשבת.

קו הרובוטים התעשייתיים של חברת פאנוק כולל רובוטים במגוון סדרות ליישומים שונים:

רובוטים בתצורת DELTA – לאפליקציות מהירות של pick&place בקצב של עד שלושה מחזורים בשנייה. מגוון הרובוטים הארטיקולארים של פאנוק הוא רחב, החל מרובוטים קומפקטיים ומדויקים מאוד לאפליקציות אוניברסליות ועד רובוטים ייעודיים לתחום הריתוך, צביעה ומשטוח. שלושת הרובוטים הגדולים של פאנוק נחשבים לגדולים מסוגם בעולם, כאשר לגדול ביותר יש כושר הנפה של 2.35 טון!! לפאנוק פתרונות משלימים בתחום הראייה הממוחשבת, כאשר המוביל מבניהם הוא ה- area scanner- פתרון תלת ממדי לאפליקציות Bin Picking (הוצאה חלק מתוך ארגז כאשר החלקים מונחים האחד על השני בסדר רנדומלי ללא אוריינטציה).

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל: גיל ליסוביץ 054-9260315

כללי